Jak dbać o opony.

Sprawne opony letnie to jeden z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, dlatego zawsze musi być w dobrym stanie. W końcu jest to jedyny element łączący samochód z drogą...

Co robić, aby przedłużyć żywotność opon?

Prawidłowe ciśnienie jest jednym z najważniejszych parametrów prawidłowej eksploatacji opon. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, boki opony poddawane są nadmiernej deformacji. Ponadto eksploatacja opony przy obniżonym ciśnieniu powoduje wzrost temperatury i oporu toczenia, a tym samym zwiększa zużycie paliwa. Do tego kierowanie samochodem z takim ogumieniem jest znacznie trudniejsze.

Z kolei jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt wysokie, to szybciej zużywają się czoła bieżników, a same opony mają gorszy kontakt z nawierzchnią. Poza tym ciśnienie powinno być dostosowane do rzeczywistego obciążenia pojazdu. W przypadku uchodzenia ciśnienia z opony należy natychmiast się zatrzymać, ponieważ dalsza jazda grozi zniszczeniem elementów opony. Oponę należy zdjąć i sprawdzić, dlaczego uchodzi z niej powietrze. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować ze specjalistą, który oceni, czy konieczna jest naprawa i czy uda się ją wykonać.

Należy regularnie sprawdzać stan opon, szczególną uwagę zwracając na:

  • bieżnik, aby wykryć objawy nieprawidłowego zużycia, przecięcia, miejscowe zniekształcenia lub obecność obcych przedmiotów (kamyki, gwoździe itp.)
  • boki, na których mogą pojawiać się nacięcia, pęknięcia, uszkodzenia w wyniku uderzeń (np. o krawężnik), objawy zużycia na skutek tarcia oraz zniekształcenia.

Wiele osób nie wie jak należy przechowywać opony letnie po ich wymianie na zimowe. Przede wszystkim po zakończonym sezonie należy je dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą wniknąć głębiej i zniszczyć strukturę opony. Po tym zabiegu opony letnie muszą być przechowywane w warunkach zaciemnionych i unikać kontaktu ze światłem ale również zimnem czy gorącem - nie umieszczajmy ich blisko grzejników czy innych źródeł ciepła.

Opony przechowujemy zamontowane na felgach w pozycji leżącej na półce lub na deskach - jeśli na podłodze. Jeśli chcemy przechować opony bez felg należy utrzymywać je w pozycji stojącej. Nie zapomnijmy jednak o regularnym odwracaniu ich, aby uniknąć wystąpienia odkształceń. Nie przechowujmy ich ułożonych jedna na drugą, bo na pewno się odkształcą. Unikajmy również stosowanego niegdyś sposobu z wieszaniem ich na hakach zamontowanych w ścianie. Szybko się zniszczą i na nowy sezon będziemy zmuszeni zakupić nowe opony letnie.

Profesjonalna koszykówka łódź dla każdego.

Nowoczesne pompy ciepła giżycko do ogrzania twojego domu.

Najlepsze katalizatory wola do twojego samochodu.

Skutecznie pozycjonowanie stron chorzów dla twojej witryny.

Certyfikowane źródło światla optycznego dla przemysłu.